Álmodtad már?
Mit kellene tenni?
… ha egy túszokkal teli házban egy időzített bombát kell semlegesítened, de túl bonyolult a szerkezet, az idő egyre kevesebb, a pánik kezd eluralkodni, és fogalmad sincs, mit kellene tenni?
Szemed előtt ketyeg az időzített bomba!
Kezedben egy kés (meg a túszok élete) és, hogy mi fog történni, csak azon múlik, hogy a szerkezet alkatrészeit hogyan értelmezed és a rengeteg vezeték közül sikerül-e a megfelelőt elvágnod a végzetes pillanat előtt.
A családon belüli viszonyok, az emberi kapcsolatok és a közösségek élete is sokszor pont ilyen: foglyai egy nagyon rossz helyzetnek, nem képesek tenni semmit, vagy nem tudják mit kellene tenni, csak tétlenül várják a robbanást.
Ha tényleg nem tudod mit kellene tenni, akkor sincs baj, mert abban a szerencsés helyzetben érezheted magad, hogy
• még, ha sokat vagy is távol a családodtól, és nagyon kevés a közösen, együtt eltöltött időtök,
• ha nem tudsz mindenre egyenként odafigyelni,
• ha nem fogad el tőled tanácsot a gyermeked,
• ha kifogytál az ötletekből,
• vagy, ha szétfolynak a dolgok a kezeid között,
…mostantól tudod, hogy hol lehet segítséget kérni ahhoz, hogy az életedben, családodban, vagy közvetlen környezetedben a kábítószer-fogyasztás kialakulásának megelőzésére professzionális segítség álljon rendelkezésedre, a problémák belátható időn belül mególdódhassanak, és az elért eredményeid fenn tudd tartani: ez az addiktologiaikonzultacio.hu célja és küldetése!
Most viszont Rajtad múlik, hogy merre indulsz tovább.
Mik a valós okok?
Vannak körülötted emberek, családok, gyerekek, és sajnos azt is pon-tosan tudhatod, hogy számtalan robbanó szerkezet ketyeg körülötted most is, és túl sokan, tényleg csak tehetetlenül képesek végignézni az elfogyó másodperceket a kijelzőn. Eszköztelenek, nem képesek segítséget kérni, foglyai egy nagyon rossz helyzetnek.
Ezeket a körülötted élő embereket, családokat, gyermekeket ismered, lehet, hogy naponta látod őket, valamilyen módon szűkebb vagy tágabb értelemben részei az életednek.
Hagy magyarázzam egy példán keresztül: gyermeked játszik a téren, iskolába jár, sportol, vagy külön órákra jár. Napjainak jelentős részét a családi kapcsolatain kívül tölti, ahol a kortárscsoportjaival találkozik, és sok időt töltenek együtt.
Már egészek kis korban is pontosan érezhető mennyire fontos a kortárscsoport hatása és az évek múlásával ez csak fokozódik. Nagyon nagy bajban érzi magát, ha valami oknál fogva kiszorul a közösségből. Lelki válságot okozhat gyermekedben, ha úgy érzi nem „trendi” az öltözködése, nem veszel neki „időben” mobiltelefont, zene-lejátszót, ha bármiért kigúnyolják kortársai, és sorolhatnám sokáig az okokat.
Természetesen nem az a cél, hogy mindent megvegyél, vagy mindent megengedj!
Arra szeretném felhívni a figyelmed, hogy a magad eszközeivel vegyél részt gyermeked kortárscsoportjainak az életében.
• beszélgess sokat gyermekeddel és ismerd meg érzéseit, tudd meg, mik azok a dolgok, amik örömmel töltik el, és mi az, amitől szorong, a közösségeiben,
• teremts számára rendszeresen elkülönített időt, amikor csak rá figyelsz, és semmi nem vonja el figyelmed róla,
• lehetőség szerint először kísérd, és ne csak küld, ha valahova mennie kell,
• akard megismerni barátait, osztálytársait, szervezz számukra közös programokat,
• vegyél részt iskolája életében.
Légy kreatív, élj úgy, hogy ezeken az ötleteken túl, a magad eszközeivel, lehetőségeivel vegyél részt és formáld gyermeked és kortárscsoportjainak mindennapjait, életmódjának fejlődését.